ZAVRŠENE EDUKACIJE O MENADŽMENTU VOLONTERA

Udruga Zvono iz Belišća od kolovoza 2017. godine provodi projekt „Šalji dalje“. Projekt je usmjeren razvoju volonterstva na području Osječko – baranjske, Virovitičko – podravske i Požeško – slavonske županije. Poseban naglasak stavlja se na razvoj inkluzivnih volonterskih programa te na edukacije o volonterstvu. Partneri na projektu su udruga Jaglac iz Orahovice, udruga Slap iz Osijeka, SŠ Marka Marulića Slatina, SŠ Stjepan Ivšić Orahovica i Grad Belišće.

Kroz aktivnosti projekta provedena su i tri ciklusa edukacije „Uvod u menadžment volontera“. Edukacija je bila namijenjena organizatorima volontiranja – organizacijama civilnog društva i javnim ustanovama. Provedena su tri ciklusa edukacije, po jedan u svakoj od županija u kojima se provode aktivnosti projekta. Tijekom svibnja, lipnja i srpnja 2018. predstavnici 15 organizacija civilnog društva i 6 javnih ustanova sudjelovali su na edukaciji o menadžmentu volontera. Tijekom edukacije upoznali su se s ciklusom menadžmenta volontera te su stekli znanja i vještine koje će im pomoći u vođenju volontera u njihovim organizacijama. Kroz interaktivne metode rada radili su na razvoju kvalitetnih volonterskih programa, a poseban je naglasak bio na uključivanju volontera iz marginaliziranih skupina.

Organizatori volontiranja upoznali su se s pravima i obvezama volontera i organizatora volontiranja, etičkim kodeksom volontera, načinima traženja i odabira volontera te načinima nagrađivanja volontera, ali i metodama evaluacije volonterskog programa.

U sljedećem razdoblju nastavljamo s provedbom inkluzivnih volonterskih akcija te s organizacijom edukacija o volonterstvu za građane.