U rujnu održana dva volonterska kampa

Rujan je bio aktivan za članove udruga Zvono, Slap i Jaglac. U sklopu projekta „Šalji dalje“ u rujnu su održana dva volonterska kampa na kojima je sudjelovalo 20 volontera. Kampovi su organizirani u Požeškom Markovcu i u Belišću, a tijekom kampova volonteri su sudjelovali u aktivnostima uređenja okoliša, uređenja prostora volonterskih kampova te u branju začinskog i ljekovitog bilja.

Jedan od ciljeva kampova bio je i primijeniti inovativne pristupe podrške ranjivim skupinama društva u procesu njihove integracije i uvođenje novih volonterskih praksi s ciljem poticanja aktivizma kod mladih.

U Požeškom Markovcu tako je od 3. do 7. rujna održan treći volonterski kamp koji je organizirala udruga Slap iz Osijeka. Sudionici kampa sudjelovali su u aktivnostima uređenja prostora volonterske točke u Požeško – slavonskoj županiji. Volonteri su krčili tlo za lakši pristup prostoru kampa, skupljali suhe grane te izrađivali povišene gredice koje će biti trajno postavljene u vrtu volonterske točke. Tijekom kampa volonteri su kroz radionice izrađivali i ekološke torbe od recikliranih materijala te su sudjelovali u drugim aktivnostima uređenja okoliša volonterskog kampa.

Četvrti volonterki kamp održan je u Belišću, od 13. do 17. rujna, a na kampu je sudjelovalo 10 volontera. Volonteri na kampu bile su učenice iz Srednje obrtničke škole Požega te mladi s intelektualnim teškoćama. Tijekom volonterskog kampa volonteri su sudjelovali u održavanju polja ljekovitog i začinskog bilja, brali ljekovito i začinskog bilje te se na taj način i upoznali s njegovom namjenom. Tijekom kampa volonteri su sudjelovali u organizaciji Forest Art festivala, uređivali su okoliš kampa, čistili unutarnji i vanjski prostor kampa te sudjelovali u radionicama koje su za njih bile pripremljene.

Tijekom rujna održat će se i volonterska akcija koju će organizirati udruga Slap, a u listopadu započinjemo s edukacijama „Biti volonter“.

Projekt „Šalji dalje“ provodi udruga Zvono iz Belišća, a partneri su Srednja škola Stjepan Ivšić Orahovica, Srednja škola Marka Marulića Slatina, udruga Jaglac Orahovica, udruga Slap Osijek i Grad Belišće. Projekt financira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.