Close

Priopćenje za medije pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Anke Slonjšak

”Preporuke pravobraniteljice povodom situacije uzrokovane pojavom koronavirusa (COVID-19)

Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom svakodnevno zaprima upite, pritužbe i prijedloge građana Republike Hrvatske kojima se ukazuje na brojne probleme s kojima se osobe s invaliditetom, roditelji djece s teškoćama u razvoju i svi oni koji skrbe o osobama s invaliditetom svakodnevno susreću zbog aktualne epidemiološke situacije uzrokovane pojavom koronavirusa (COVID-19).

Osim postupanja po pojedinačnim obraćanjima, sukladno zakonskim ovlastima pravobraniteljica kontinuirano upućuje preporuke nadležnim tijelima (ministarstva, stožeri, Vlada RH i dr.) i zainteresiranoj javnosti (udruge, mediji).
Navedene preporuke, između ostaloga, odnose se na mjere i aktivnosti koje je nužno donositi i provoditi s ciljem osiguranja pravodobnog i jasnog informiranja osoba s invaliditetom o uputama koje stožeri civilne zaštite prenose javnosti te s ciljem smanjenja rizika od isključenosti osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju iz svih životnih aktivnosti.
Također, obzirom na brojne predstavke poslodavaca, zaposlenih osoba s invaliditetom, roditelja djece s teškoćama u razvoju i članova obitelji koji se brinu o osobama s invaliditetom, upućene su preporuke o nužnosti osiguranja radnih procesa koji će garantirati prevenciju i zaštitu zdravlja te preporuke o potrebi za donošenjem paketa mjera kojima bi se osigurala skrb o djeci s teškoćama u razvoju i odraslim osobama s invaliditetom, a uz zadržavanje radnih mjesta i financijske sigurnosti.
Zaključno, ističemo preporuke kojima je ukazano na nužnost osiguranja provođenja medicinskih usluga za osobe s invaliditetom u vlastitim domovima (medicinske rehabilitacije, fizikalne terapije u kući i zdravstvene njege), kao i na nužnost osiguranja kontinuiteta dostupnosti socijalnih usluga osobama s invaliditetom, uz poštivanje svih uputa i preporuka koje izdaju stožeri civilne zaštite.

Preporukama pravobraniteljice, kao i ostalim korisnim informacijama vezanim za poteškoće s kojima se susreću osobe s invaliditetom kao posebno ranjiva skupina tijekom aktualne epidemiološke situacije i širenja novog koronavirusa, može se pristupiti putem poveznice https://posi.hr/koronavirus/
Pozivamo sve osobe s invaliditetom i organizacije civilnog društva da se upoznaju sa sadržajem navedenih preporuka (i onih koje će se uputiti u predstojećem razdoblju), jer osim što u njima mogu pronaći odgovore na neka od pitanja koja ih muče, na ovaj način mogu provjeriti kome su sve upućene i u kojoj mjeri se u svakodnevnom životu primjenjuju predložene mjere i aktivnosti.
Također, ukazujemo da se putem poveznice https://posi.hr/obavijest-o-privremenoj-organizaciji-rada-ureda-pravobraniteljice-za-osobe-s-invaliditetom/ može pristupiti obavijesti o privremenoj organizaciji rada Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom.

Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom
Anka Slonjšak”

Skip to content