Close

Pekmezu srebrna nagrada

Prvo sudjelovanje na natjecanju u pripremanju domaćeg pekmeza od plavih šljiva i drugog voća, u organizaciji osječkog clustera Slavonka, za Udrugu djece i mladih s poteškoćama u razvoju „Zvono“ iz Belišća bilo je više nego uspješno. Njihov pekmez od bazginih bobica stručna je komisija ocijenila kao drugi najbolji te im dodijelila srebrnu medalju, koju je na redovitom mjesečnom sajmu primila Mira Anić, predsjednica „Zvona“.<!–more–>U belišćanskoj udruzi pekmez od bazge spravljaju već tri godine, a dio je to projekta zapošljavanja osoba s invaliditetom i poteškoćama u razvoju (koji bi mogli biti kvalitetna radna snaga konkurentna na tržištu, najavljuju u Zvonu) , ali i tradiciji koja se u ovom kraju njeguje dugi niz godina. Zanimljivo je da Belišće ima i svoju Pekmez ulicu, pa ne čudi da je pekmez od bazginih bobica bio jedna od prepoznatljivih slastica i namirnica nekadašnjih doseljenika.

– Želimo osmisliti kvalitetan i prepoznatljiv suvenir grada koji u ima i elemente tradicije, odlučili smo se za pekmez od bazge i ponuditi ga tržištu. Riječ je o vrlo zdravoj voćnoj prerađevini, koja je na žalost slabo zastupljena u našoj svakodnevnoj prehrani, a u Europi je iznimno cijenjen i iskorištava se čitava biljka. Kod nas ga možemo naći u nekim prodavaonicama zdrave hrane, ali samo kao uvoz iz europskih zemalja. Medalja srebrnog sjaja potvrda nam je da smo na dobrom tragu i dobar poticaj za daljnju proizvodnju – ističe Mira Anić iz „Zvona“, jedne od najaktivnijih udruga Slavonije i Baranje.

Skip to content