Održan posljednji Okrugli stol u Slavonskom Brodu

U okviru projekta SOS-NET u Slavonskom Brodu je, 28. siječnja 2016. godine, održan posljednji  od pet planiranih, okrugli stol za Brodsko-posavsku županiju. Tema svih okruglih stolova  bila je “Suradnja dionika u sektoru socijalnih usluga u organiziranju i pružanju socijalnih usluga u zajednici“. Okrugli stol s istom temom već je održan na području  ostale četiri slavonske županije: Virovitičko– podravske, Osječko– baranjske, Požeško– slavonske i Vukovarsko– srijemske županije.

Svrha organizacije Okruglog stola je okupljanje dionika u sektoru socijalnih usluga s područja Brodsko– posavske županije radi poticanja kontinuirane komunikacije i suradnje u procesu planiranja, organiziranja i pružanja socijalnih usluga.

Okrugli stol je započeo u 13:00 sati u prostorijama Centra za socijalnu skrb Slavonski Brod. Pozivu za sudjelovanje odazvalo se tridesetak predstavnika Centara za socijalnu skrb Slavonski Brod i Nova Gradiška, Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Brodsko-posavske županije, privatnih pružatelja socijalnih usluga te OCD koje se bave pružanjem socijalnih usluga. JLS se nisu odazvale pozivu što je još jednom potvrdilo da sektor socijalnih usluga u JLS nije prepoznat bitnim i rješavanje problema u ovom sektoru odvija se „prema potrebi“, reaktivno.

Na početku rada predstavljen je projekt SOS-NET te registrirana Mreža pružatelja socijalnih usluga SOS-NET te su svi sudionici pozvani na suradnju i uključivanje u buduće aktivnosti Mreže.

Razgovor je nastavljen na temu stanja socijalnih usluga na području Brodsko-posavske županije, suradnje među dionicima, dostupnosti socijalnih usluga te komunikaciji među dionicima.

Zaključci okruglog stola za Brodsko .posavsku županiju su:

• Centri za socijalnu skrb trebaju široku paletu socijalnih usluga koje za sada nitko ne pruža pa korisnici ne mogu ostvariti svoja prava i zadovoljiti potrebe;
  • Socijalne usluge za neke skupine (osobe s invaliditetom i starije osobe) su na području grada Slavonskog Broda dobro organizirane dok je u ruralnim područjima situacija daleko nepovoljnija;
  • Privatni pružatelji koji nemaju ugovor o suradnji s Ministarstvom socijalne politike i mladih su prepušteni sami sebi i ne ostvaruju suradnju s drugim dionicima u sektoru socijalnih usluga;
  • Rad OCD je u značajnom dijelu utemeljen na volonterskom angažmanu pri čemu OCD same rade na animiranju volontera, a slabije surađuju s Volonterskim centrom;
  • Cilj OCD je razviti se u Centre za pružanje socijalnih usluga u zajednici i osigurati financiranje kroz ugovor s MSPM, a manje se osloniti na projektno financiranje;
  • Suradnja s JLS je tek povremena i nesigurna.

Okrugli stol je organizirala Udruga djece i mladih s poteškoćama u razvoju „ZVONO“ s partnerima Udrugom Jaglac iz Orahovice, Udrugom Upit iz Osijeka i Udruženjem Baranja iz Luga.